Kto z nas nie marzy o wspaniałych podróżach w przestworzach? Posiadanie własnej licencji lotniczej jest nie lada atutem i otwiera szereg możliwości! Jak jednak zdobyć stosowne uprawnienia i zostać pilotem? Lista niezbędnych czynności jest niestety dość długa i…kosztowna. Czym są jednak pieniądze i czas wobec możliwości spełnienia największego marzenia?
- Kto może zostać pilotem?
- Jak zostać pilotem?
- Licencja na pilota – cena
Kto może zostać pilotem?
Kurs na pilota może odbyć każdy, kto ukończył 16. rok życia i gotowy jest na wytężoną pracę oraz przyjęcie dużej ilości wiedzy. Niezbędne są również stosowne orzeczenia lekarskie i badania. Konieczna będzie wizyta u okulisty i laryngologa, a także wykonanie morfologii krwi i badań moczu. Licencja na pilota wiąże się również z koniecznością przeznaczenia na szkolenie znacznej sumy pieniędzy, dlatego z pewnością nie jest to hobby dostępne dla każdego.
Jak zostać pilotem?
Aby zdobyć upragnioną licencję na pilota trzeba przejść niezbędne szkolenie teoretyczne i praktyczne. Trwa ono najczęściej ok. 140 godzin i odbywa się w aeroklubie, bądź specjalnym ośrodku szkoleniowym.
Pierwszym szczeblem w karierze pilota jest licencja PPL(A). Na tym etapie przyszły pilot zdobywa wiedzę z zakresu prawa lotniczego, ogólnej wiedzy o budowie samolotu, meteorologii, nawigacji, zasad lotu czy łączności. Po zaliczeniu egzaminu wewnętrznego następuje część praktyczna, która polega na odbyciu 45 godzin lotów z instruktorem i min. 10 godzin lotów samodzielnych. Całe szkolenie kończy kurs organizowany przez komórki państwowe.
Kolejnymi etapami są licencje na odbywanie lotów nocnych, lotów z przyrządami i loty maszynami wielosilnikowymi. Ostatnim krokiem jest uzyskanie uprawnień pilota samolotu liniowego ATPL(A). To etap, który kończy licencje niekomercyjne. Dalsze szkolenia dedykowane są już osobom, które wiążą z lataniem swoją zawodową przyszłość. Każdy z kolejnych kursów rozszerzających to oczywiście kolejne godziny wytężonej nauki i ćwiczeń praktycznych. Warto dodać, że po każdym szkoleniu konieczne jest zdanie egzaminu państwowego. To jedyna droga do możliwości dalszego rozwoju i kształcenia się w kierunku profesjonalnego pilota.
Licencja na pilota – cena
Jeśli chodzi o cenę za kurs na pilota, koszty uzależnione są przede wszystkim od rodzaju wybranego szkolenia. Kurs pilota nie należy do najtańszych – trzeba liczyć się z kosztami przekraczającymi 20 tysięcy złotych. Fakt ten wynika m.in. z eksploatacji drogich maszyn podczas odbywania szkoleń praktycznych, jak i dużego zaangażowania specjalistów, którzy odpowiedzialni są za przekazywanie wiedzy teoretycznej. Warto także pamiętać, że turystyczne kursy pilota nie uprawniają do czerpania korzyści materialnych z odbywanych lotów.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego serwisu, który powstał z myślą o osobach chcących rozpocząć swoją przygodę z niekomercyjnym lataniem! Znajdziesz na nim szereg wartościowych informacji i porad dotyczących kursów pilotażowych i innych szkoleń lotniczych.