Kurs szybowcowy

Kurs szybowcowy pozwala na uzyskanie odpowiedniej licencji, która z kolei umożliwia samodzielne wykonywanie niekomercyjnych lotów szybowcami. Szkolenie trwa najczęściej około 3 tygodni, a odbyć można je w większości aeroklubów. Kurs szybowcowy wiąże się z przyswojeniem dużej ilości wiedzy teoretycznej i praktycznej, a przed jego rozpoczęciem warto odbyć tzw. lot zapoznawczy, który pozwala na realną ocenę chęci uzyskania licencji. 

W naszym serwisie znajdziesz szereg wartościowych informacji na temat kursów szybowcowych i innych szkoleń lotniczych. Jesteśmy profesjonalistami w tej dziedzinie – posiadamy gruntowną wiedzę oraz przeszło 10 lat doświadczenia, dzięki czemu treści na naszej stronie są merytoryczne i pomocne dla każdego, kto rozważa wyrobienie własnej licencji na pilota. Obserwując naszą witrynę, będziesz w stanie odpowiednio przygotować się do odbycia wybranego szkolenia. Zdobędziesz rozległą wiedzę z zakresu dobrych nawyków pilotażowych i umiejętności sterowania maszyną. Informacje te z pewnością pomogą ci w przygotowaniach do tak ważnego wydarzenia, jakim jest kurs szybowcowy.

KURS SZYBOWCOWY – JAK SIĘ ODBYWA?

Na kurs szybowcowy może zapisać się każdy, kto ukończył 14. rok życia i wykona odpowiednie badania lekarskie (tj. pozytywna ocena laryngologa i okulisty, badania moczu oraz krwi).

Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i trwa najczęściej od 120 do 160 godzin. W zakres części teoretycznej wchodzą m.in. takie zagadnienia, jak budowa szybowców, prawo lotnicze, możliwości i ograniczenia człowieka, meteorologia, bezpieczeństwo lotu, procedury operacyjne czy nawigacja. Część teoretyczna odbywa się w formie wykładów i kończy się wewnętrznym egzaminem sprawdzającym wiedzę. Jego pozytywny wynik jest warunkiem przejścia do części praktycznej.

Część praktyczna odbywa się na różnych samolotach. Model maszyny uzależniony jest od wybranego ośrodka szkoleniowego. Większość kandydatów przyswaja podstawy pilotowania szybowca po około 50 lotach z instruktorem i 10 lotach samodzielnych. Łączny czas samodzielnych lotów to około 5-6 godzin. Aby ukończyć praktyczną część kursu, należy przyswoić takie zagadnienia, jak m.in. przygotowanie szybowca do startu, start za samolotem, start za wyciągarką, lot po kręgu nadlotniskowym, lądowanie, podstawowe manewry i lądowanie awaryjne. Niezbędna jest także wiedza z zakresu postępowania w sytuacjach kryzysowych i niebezpiecznych. Całą tę wiedzę przekażą Ci wyspecjalizowani specjaliści, którzy posiadają stosowne kwalifikacje do prowadzenia kursów na szybowce.

Dopiero po opanowaniu wszystkich niezbędnych zagadnień i uzyskaniu pozytywnych wyników egzaminów wydawana jest licencja na pilota szybowca, która pozwala na samodzielne prowadzenie maszyny. Po uzyskaniu podstawowej licencji możliwe jest dalsze doskonalenie swoich umiejętności i zdobywanie kolejnych uprawnień, takich jak licencja pilota szybowcowego SPL.

KURS SZYBOWCOWY CENA

Jeśli chodzi o cenę za kurs szybowcowy, koszty uzależnione są przede wszystkim od rodzaju  wybranego szkolenia.

Kurs szybowcowy nie należy do najtańszych – trzeba liczyć się z kosztami przekraczającymi 8 tysięcy złotych. Fakt ten wynika m.in. z eksploatacji drogich maszyn podczas odbywania szkoleń praktycznych, jak i dużego zaangażowania specjalistów, którzy odpowiedzialni są za przekazywanie wiedzy teoretycznej. Warto także pamiętać, że kursy szybowcowe nie uprawniają do czerpania korzyści materialnych z odbywanych lotów.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego serwisu, który powstał z myślą o osobach chcących rozpocząć swoją przygodę z niekomercyjnym lataniem!