Kurs pilotażu

Kurs pilotażu pozwala na zdobycie odpowiednich dokumentów, które uprawniają do niekomercyjnego sterowania statkami powietrznymi. Jego odbycie wiąże się z uzyskaniem licencji PPL(A), czyli licencji pilota samolotowego turystycznego, lub LAPL(A), czyli licencji pilota lekkich samolotów.

plane, propeller machine, propeller-67566.jpg

W naszym serwisie znajdziesz szereg wartościowych informacji na temat kursów pilotażowych i innych szkoleń lotniczych. Jesteśmy profesjonalistami w tej dziedzinie – posiadamy gruntowną wiedzę oraz przeszło 10 lat doświadczenia, dzięki czemu treści na naszej stronie są merytoryczne i pomocne dla każdego, kto rozważa wyrobienie własnej licencji na pilota. Obserwując naszą witrynę, będziesz w stanie odpowiednio przygotować się do odbycia wybranego szkolenia. Zdobędziesz rozległą wiedzę z zakresu dobrych nawyków pilotażowych i umiejętności sterowania maszyną. Informacje te z pewnością pomogą ci w przygotowaniach do tak ważnego wydarzenia, jakim jest kurs pilotażowy. Zobacz też: koalicja15pazdziernika.org.pl

KURS PILOTAŻU - CZAS TRWANIA

Kursy pilotażu trwają najczęściej od 4 do 6 tygodni, a czas ich trwania uzależniony jest od warunków pogodowych i dyspozycyjności kandydata. Przed jego rozpoczęciem warto odbyć tzw. lot zapoznawczy, który proponuje większość placówek szkoleniowych i aeroklubów.

Kursy pilotażowe są dostępne dla każdego, kto skończył 16 lat i posiada stosowne orzeczenia lekarskie (tj. pozytywna ocena laryngologa i okulisty, badania moczu oraz krwi). Warto dodać, że kurs pilotażowy wiąże się z koniecznością przyswojenia dużej ilości wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej.

KURS PILOTAŻU – JAK SIĘ ODBYWA?

Kurs pilotażowy najczęściej rozpoczyna się od krótkich zajęć teoretycznych, w trakcie których omawiane są podstawowe zagadnienia dotyczące przebiegu szkolenia i jego efektów.

Jest to doskonały czas na zadawanie wszelkiego rodzaju pytań i rozwianie ewentualnych wątpliwości. W zakres poruszanej tematyki wchodzi m.in. bezpieczeństwo lotów, poruszanie się na lotnisku, budowa samolotu i sama technika pilotażu. Część teoretyczna odbywa się w formie wykładów i kończy się wewnętrznym egzaminem sprawdzającym wiedzę. Jego pozytywny wynik jest warunkiem przejścia do części praktycznej.

Część praktyczna jest zazwyczaj podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich zakłada naukę na symulatorze, a druga na prawdziwej maszynie. Model maszyny uzależniony jest od wybranego ośrodka szkoleniowego. Aby ukończyć praktyczną część kursu, należy przyswoić takie zagadnienia, jak m.in. przygotowanie szybowca do startu, lot po kręgu nadlotniskowym, lądowanie, podstawowe manewry i lądowanie awaryjne. Niezbędna jest także wiedza z zakresu postępowania w sytuacjach kryzysowych i niebezpiecznych. Całą tę wiedzę przekażą Ci wyspecjalizowani specjaliści, którzy posiadają stosowne kwalifikacje do prowadzenia kursów na szybowce.

Dopiero po opanowaniu wszystkich niezbędnych zagadnień i uzyskaniu pozytywnych wyników egzaminów wydawana jest licencja na pilota, która pozwala na samodzielne prowadzenie maszyny. Po uzyskaniu podstawowej licencji możliwe jest dalsze doskonalenie swoich umiejętności i zdobywanie kolejnych uprawnień.

KURS PILOTAŻU – CENA

Jeśli chodzi o cenę za kurs pilotażowy, koszty uzależnione są przede wszystkim od rodzaju  wybranego szkolenia i ośrodka szkoleniowego.

Kursy pilotażowe nie należą do najtańszych – trzeba liczyć się z kosztami przekraczającymi 10, a czasem nawet 20 tysięcy złotych. Fakt ten wynika m.in. z eksploatacji drogich maszyn podczas odbywania szkoleń praktycznych, jak i dużego zaangażowania specjalistów, którzy odpowiedzialni są za przekazywanie wiedzy teoretycznej. Warto także pamiętać, że kursy pilotażowe nie uprawniają do czerpania korzyści materialnych z odbywanych lotów.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego serwisu, który powstał z myślą o osobach chcących rozpocząć swoją przygodę z niekomercyjnym lataniem!