Kurs pilota

Kurs pilota umożliwia zdobycie stosownych uprawnień do prowadzenia statków powietrznych.

W zależności od wybranego wariantu, możliwe jest uzyskanie licencji LAPL, która pozwala na niekomercyjne wykonywanie lotów na maszynach typu szybowce i samoloty turystyczne. Licencja LAPL(A) jest natomiast zarezerwowana dla nieco bardziej doświadczonych pilotów i umożliwia latanie maszynami jednosilnikowymi tłokowymi lub motoszybowcami turystycznymi o maksymalnej masie 2 tony.

Kurs na pilota może odbyć każdy, kto gotowy jest na przyjęcie dużej ilości wiedzy praktycznej oraz teoretycznej. W naszym serwisie znajdziesz szereg wartościowych informacji na temat wszelkiego rodzaju szkoleń i kursów lotniczych. Jesteśmy profesjonalistami w tej dziedzinie – posiadamy gruntowną wiedzę oraz przeszło 10 lat doświadczenia, dzięki czemu treści na naszej stronie są merytoryczne i pomocne dla każdego, kto rozważa wyrobienie własnej licencji na pilota.

KURS NA PILOTA ‒ RODZAJE

Kurs pilota pozwala na samodzielne latanie śmigłowcami, helikopterami i awionetkami. Co ważne, szkolenia tego typu wiążą się z uzyskaniem licencji niekomercyjnej, czyli uniemożliwiającej wykonywanie lotów w celach zarobkowych. Istnieją oczywiście kursy pilotów zawodowych. Ich rodzajów jest kilka, między innymi:

  • kurs pilota rekreacyjnego (lekkich statków powietrznych) LAPL(A)
  • kurs na pilota turystycznego samolotowego PPL(A)
  • kurs pilota samolotowego zawodowego CPL(A)
  • uprawnienie instruktora samolotowego FI(A)
  • uprawnienie instruktora na klasę samolotu wielosilnikowego IR(A)/ME
  • uprawnienie do lotów nocnych VFR NOC
  • uprawnienie do lotów na samolotach wielosilnikowych MEP(L)
  • uprawnienie do lotów według wskazań przyrządów IR na samolotach jednosilnikowych SEP i wielosilnikowych MEP
  • certyfikacja IFS logistics od GQcert

W naszym serwisie znajdziesz szczegółowe informacje na temat każdego z powyższych kursów, dzięki czemu będziesz w stanie odpowiednio przygotować się do odbycia wybranego szkolenia. Zdobędziesz rozległą wiedzę z zakresu dobrych nawyków pilotażowych i umiejętności sterowania maszyną. Informacje te z pewnością pomogą ci w przygotowaniach do każdego kursu, na który się zdecydujesz.

KURS NA PILOTA – JAK SIĘ ODBYWA?

Kurs na pilota może odbyć każdy, kto ukończył 16. rok życia i posiada stosowne orzeczenia lekarskie.

Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej i trwa najczęściej od 140 do 200 godzin. W jego zakres wchodzą m.in. takie przedmioty jak prawo lotnicze, meteorologia, łączność, zasady lotu, procedury operacyjne, ogólna wiedza o samolotach, nawigacja czy wykonywanie i planowanie lotu. Część teoretyczna odbywa się w formie wykładów i kończy się wewnętrznym egzaminem sprawdzającym wiedzę. Jego pozytywny wynik jest warunkiem przejścia do części praktycznej.

Część praktyczna odbywa się na różnych samolotach. Model maszyny uzależniony jest od wybranego ośrodka szkoleniowego. Kandydaci samodzielnie umawiają się na loty indywidualne bezpośrednio z instruktorem, dzięki czemu mogą dostosować je do innych obowiązków i ukończyć kurs pilota w możliwie najkrótszym czasie. Aby ukończyć praktyczny kurs na pilota, trzeba wykonać minimum 45 godzin lotu ogółem jako pilot. Część praktyczna również kończy się stosownym egzaminem. Dopiero po opanowaniu wszystkich niezbędnych zagadnień i uzyskaniu pozytywnych wyników egzaminów wydawana jest licencja na pilota, która pozwala na samodzielne prowadzenie statków powietrznych w zależności od wybranego rodzaju maszyny/maszyn.

KURS NA PILOTA CENA

Jeśli chodzi o cenę za kurs na pilota, koszty uzależnione są przede wszystkim od rodzaju  wybranego szkolenia.

Kurs pilota nie należy do najtańszych – trzeba liczyć się z kosztami przekraczającymi 20 tysięcy złotych. Fakt ten wynika m.in. z eksploatacji drogich maszyn podczas odbywania szkoleń praktycznych, jak i dużego zaangażowania specjalistów, którzy odpowiedzialni są za przekazywanie wiedzy teoretycznej. Warto także pamiętać, że turystyczne kursy pilota nie uprawniają do czerpania korzyści materialnych z odbywanych lotów.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego serwisu, który powstał z myślą o osobach chcących rozpocząć swoją przygodę z niekomercyjnym lataniem!