Licencja pilota

Sporty powietrzne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Kusząca jest także wizja powietrznych podróży i latania stricte turystycznego. Z tego powodu wiele osób poszukuje możliwości uzyskania dokumentów uprawniających prowadzenie statków powietrznych.

licencja na pilota

Licencja pilota jest dostępna tak naprawdę dla każdego, kto gotowy jest na przyjęcie dużej ilości wiedzy praktycznej oraz teoretycznej. W naszym serwisie znajdziesz szereg wartościowych informacji na temat wszelkiego rodzaju szkoleń i kursów lotniczych. Jesteśmy profesjonalistami w tej dziedzinie – posiadamy gruntowną wiedzę oraz przeszło 10 lat doświadczenia, dzięki czemu treści na naszej stronie są merytoryczne i pomocne dla każdego, kto rozważa wyrobienie własnej licencji na pilota.

DOSTĘPNE LICENCJE NA PILOTA

Licencja na pilota umożliwia wykonywanie samodzielnych lotów (w celach niezarobkowych) na śmigłowcach, helikopterach i awionetkach. Nie ma jednak jednego, uniwersalnego dokumentu, który pozwala na prowadzenie każdego rodzaju maszyny. Można wyróżnić następujące licencje na pilota:

  • licencja pilota rekreacyjnego (lekkich statków powietrznych) LAPL(A)
  • licencja pilota turystycznego samolotowego PPL(A)
  • licencja pilota samolotowego zawodowego CPL(A)
  • uprawnienie instruktora samolotowego FI(A)
  • uprawnienie instruktora na klasę samolotu wielosilnikowego IR(A)/ME
  • uprawnienie do lotów nocnych VFR NOC
  • uprawnienie do lotów na samolotach wielosilnikowych MEP(L)
  • uprawnienie do lotów według wskazań przyrządów IR na samolotach jednosilnikowych SEP i wielosilnikowych MEP

LICENCJA NA PILOTA – CZY CIĘŻKO JĄ ZDOBYĆ?

Licencje pilota można uznać za prestiżowe uprawnienia, które z pewnością są dużym atutem zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Uzyskanie tego typu uprawnień jest dostępne dla każdego, kto ukończył 16 lat, posiada odpowiednie badania lekarskie i wykazuje chęć do odbycia rozbudowanego szkolenia. Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i trwa najczęściej od 140 do 200 godzin. W jego zakres wchodzą m.in. takie przedmioty jak prawo lotnicze, meteorologia, łączność, zasady lotu, procedury operacyjne, ogólna wiedza o samolotach, nawigacja czy wykonywanie i planowanie lotu. Po opanowaniu wszystkich zagadnień wydawana jest licencja na pilota, która pozwala na samodzielne prowadzenie statków powietrznych w zależności od wybranego rodzaju maszyny/maszyn.

LICENCJA NA PILOTA CENNIK

Jeśli chodzi o cenę za poszczególne licencje pilota, koszty uzależnione są przede wszystkim od rodzaju licencji i wybranego kursu. Licencja pilota nie należy do najtańszych uprawnień – trzeba liczyć się z kosztami przekraczającymi 20 tysięcy złotych.

Fakt ten wynika m.in. z eksploatacji drogich maszyn podczas odbywania szkoleń praktycznych, jak i dużego zaangażowania specjalistów, którzy odpowiedzialni są za przekazywanie wiedzy teoretycznej. Warto także pamiętać, że turystyczne licencje pilota nie uprawniają do czerpania korzyści materialnych z odbywanych lotów.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego serwisu, który powstał z myślą o osobach chcących rozpocząć swoją przygodę z niekomercyjnym lataniem!