Reduta Ordona: Duma i Wstyd Poszukiwaczy?

Odkrycie Reduty Ordona to temat owiany tajemnicą i kontrowersjami w środowisku kolekcjonerów związanych z Powstaniem Listopadowym. Proces ten był długo znany, aż do momentu legalizacji wykopalisk, kiedy to poszukiwacze zaczęli interesować się miejscem opisanym przez Mickiewicza. Wśród nich działają różne grupy, od tych uczciwych, pracujących ciężko, po tych, którzy nie cofną się przed kradzieżą. Reduta to zarówno historia złodziejstwa, jak i heroicznych działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego. Obydwie grupy są nazywane poszukiwaczami skarbów, choć ich działania i motywacje znacznie się różnią.

Jestem zarówno poszukiwaczem, jak i archeologiem, i chciałbym opowiedzieć o historii nielegalnych i legalnych badań Reduty Ordona (PogotowieArcheologiczne.pl). Historia ta zaczyna się już wcześniej niż podaje się w niektórych źródłach. W 2006 roku Marcin Zdrojewski, poszukiwacz i geograf, opublikował artykuł, w którym opierał się na analizie map z różnych okresów, sugerując inną lokalizację Reduty niż dotychczasowo przyjęta. Jednak to nie był moment odkrycia samej Reduty…

Faktyczne wykrycie Reduty Ordona miało miejsce wcześniej, już w 2005 roku. Informacje o prawdziwej lokalizacji dotarły do Stefana Fuglewicza z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji jeszcze przed publikacją Zdrojewskiego. To był też czas, kiedy zacząłem swoją przygodę z wykrywaczem metalu. Później założyliśmy stowarzyszenie, które współpracowało z archeologami na Reducie Ordona od 2010 do 2013 roku. W tamtym okresie słyszałem wiele sensacyjnych opowieści o odkryciach na tym terenie. Jednak wiele z nich okazało się zwykłymi mitami.

Reduta Ordona nie została odkryta przez archeologów dopiero w 2010 roku, jak sugerują niektóre doniesienia. Istnieje wiele kontrowersji związanych z miejscem, szczególnie z jego rzeczywistą lokalizacją. W trakcie prac badawczych wykryto wiele nielegalnych wykopalisk, które stanowiły poważne zagrożenie dla dziedzictwa kulturowego. Wielokrotnie dokumentowano profesjonalne działania rabunkowe, co spowodowało znaczne zniszczenia na terenie Reduty Ordona.

W czasie badań archeologicznych udało się jednak także dokonać cennych odkryć. Współpraca między poszukiwaczami a archeologami zaowocowała odkryciem wielu cennych artefaktów, które przyczyniły się do zrozumienia historii tego miejsca. Niestety, Reduta Ordona do dzisiaj pozostaje obiektem zaniedbanym, co wzbudza wiele kontrowersji i smutku wśród tych, którzy z pasją próbują odkryć tajemnice tego miejsca.”