Jak zostać pilotem śmigłowca?

Helikopter to niezwykle imponująca maszyna, która z pewnością na każdym robi duże wrażenie. Posiadanie licencji na sterowanie śmigłowcem to prawdziwy as w rękawie, który potrafi otworzyć wiele furtek zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jak zostać pilotem helikoptera? Na co się przygotować? Podpowiadamy!

  1. Kto może zostać pilotem śmigłowca?
  2. Jak zostać pilotem helikoptera??
  3. Licencja na pilota śmigłowca – cena

Kto może zostać pilotem śmigłowca?

Kurs na pilota helikoptera może odbyć każdy, kto ukończył 16. rok życia i posiada stosowne badania lekarskie. Konieczne są orzeczenia od okulisty, kardiologa i laryngologa. Należy wykonać także badania krwi i moczu. Warto dodać, że licencja na pilota śmigłowca wiąże się również z dużą ilością nauki i ćwiczeń praktycznych. Ostatnia kwestia dotyczy finansów: kurs na pilota helikoptera jest bardzo kosztowny, dlatego nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Jak zostać pilotem helikoptera?

Aby uzyskać uprawnienia do sterowania śmigłowcem, należy wcześniej odbyć stosowne szkolenie teoretyczne i praktyczne. Czas trwania kursu uzależniony jest przede wszystkim od warunków pogodowych i dyspozycyjności kandydata. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, licencję można zdobyć nawet w 2 miesiące. Kurs teoretyczny obejmuje szereg zagadnień z zakresu technik pilotażowych, specyfiki budowy maszyn i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Praktyka to już czysta przyjemność, czyli latanie z instruktorem oraz loty samodzielne. Całe szkolenie kończy specjalny egzamin organizowany przez państwowe komórki Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tylko jego pozytywny wynik umożliwia otrzymanie licencji na pilota śmigłowca. Po ukończeniu szkolenia podstawowego możliwe jest oczywiście dalsze doskonalenie swoich umiejętności i zdobywanie kolejnych licencji.

Aby odbyć szkolenie na pilota, należy zwrócić się do jednego z aeroklubów lub ośrodka szkoleniowego. Przed rozpoczęciem kursu warto odbyć tzw. lot poznawczy, który pozwala realnie ocenić swoje chęci na uzyskanie licencji oraz umożliwia obserwację pracy doświadczonego pilota.

Licencja na pilota śmigłowca – cena

Jeśli chodzi o cenę za licencje pilota śmigłowca, koszty uzależnione są od wybranego kursu i przebiegu całego szkolenia. Licencja pilota helikoptera nie należy do najtańszych uprawnień – trzeba liczyć się z kosztami przekraczającymi nawet 25 tysięcy złotych. Jeśli interesuje Cię tylko podstawowa licencja pilota śmigłowca, cena będzie z pewnością niższa. Uzupełniające i rozszerzające licencje to natomiast wyższe koszty. Fakt ten wynika m.in. z eksploatacji drogich maszyn podczas odbywania szkoleń praktycznych, jak i dużego zaangażowania specjalistów, którzy odpowiedzialni są za przekazywanie wiedzy teoretycznej. Warto także pamiętać, że turystyczne licencje pilota śmigłowca nie uprawniają do czerpania korzyści materialnych z odbywanych lotów.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego serwisu, który powstał z myślą o osobach chcących rozpocząć swoją przygodę z niekomercyjnym lataniem! Znajdziesz na nim szereg wartościowych informacji i porad dotyczących kursów pilotażowych i innych szkoleń lotniczych.