Szkolenie operatora drona UAVO – Kurs na pilota

UAVO – (Unmanned Aerial Vihide Operator) – operator bezzałogowego statku powietrznego. W Polsce oznacza świadectwo kwalifikacji operatorów dronów. Uprawnia ono do wykorzystywania ich nie tylko w celach rekreacyjnych i sportowych.

UAVO – co to oznacza w praktyce?
Każde komercyjne użycie drona wymaga posiadania świadectwa UAVO. Za takie uważa się między innymi wykorzystywanie drona do zarabiania np. na monitorowaniu obiektów, fotografowaniu uroczystości, fotografowanie obiektów, które w przyszłości mogą być wykorzystywane przez firmy do celów komercyjnych. Praktycznie każde użycie drona może zostać potraktowane jako komercyjne, a do tego niezbędne jest UAVO.

Zobacz również: uprawnienia VLOS.

Szkolenie operatora drona UAVO – uprawnienia Wyróżnia się kilka uprawnień jakie może uzyskać posiadacz świadectwa operatora drona: – VLOS – loty dronem w zasięgu wzroku, – BVLOS – loty dronem poza zasięgiem wzroku (z wykluczeniem lotów FPV),

– INS – uprawnienia instruktorskie.

Warunki do zdobycia certyfikatu UAVO Należy przejść specjalistyczne szkolenie, następnie zdać egzamin państwowy, przeprowadzany przez egzaminatora wyznaczonego z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Kandydat powinien: – mieć ukończony 18 rok życia, – ukończyć kurs w ośrodku szkoleniowym, – mieć uiszczone opłaty za szkolenie operatora drona UAVO (część teoretyczną i praktyczną), oraz za wydanie dokumentu,

– posiadać opłacone OC.

Może Cię zainteresować: uprawnienia BVLOS.

Ważność świadectwa UAVO
Świadectwo jest wydawane bezterminowo, natomiast ograniczenie czasowe nałożone jest na uprawnienia w ramach UAVO. Uprawnienia tracą ważność po trzech latach. Świadectwo przestaje być ważne, gdy minie termin badań lekarskich lub uprawnień wpisanych w UAVO.

Jak przedłużyć uprawnienia? Przedłużenia uprawnień można dokonać poprzez sprawdzenie przez egzaminatora umiejętności praktycznych ze sterowania statkiem bezzałogowym. Uprawnienia w ramach UAVO – na jakie drony?

Na podstawie nowego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 19 września 2016 roku (paragraf 5) wprowadzono nowe kategorie oraz wagi startowe bezzałogowych statków powietrznych, które są wpisywane do św. kw. UAVO jako uprawnienia dodatkowe:

wszystie bezzałogowe statki powietrzne – oznaczenie: UAV wielowirnikowiec bezzałogowy UAV(MR) samolot bezzałogowy UAV(A) śmigłowiec bezzałogowy UAV(H)

sterowiec bezzałogowy UAV(AS)

Nowe kategorie wagowe bezzałogowców wpisywane do UAVO: 1) do 5kg 2) do 25kg

3) do 150kg

W świadectwie UAVO na postawie informacji z protokołu egzaminacyjnego wpisywane są rodzaj oraz waga drona, na które uzyskuje się uprawnienia.

OPŁATY Opłaty są odgórnie określone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego: egzamin teoretyczny: 53zł egzamin praktyczny: 105zł wydanie świadectwa UAVO: 43zł szkolenie operatora drona UAVO – koszt jest zależny od cen kursów organizowanych przez prywatne szkoły i waha się od 1000 do 3000zł za UAVO VLOS i od 3000zł wzwyż dla BVLOS

badania lekarskie – 200zł za wydanie orzeczenia lekarskiego, należy doliczyć koszt badań, który zależy od ośrodka, w którym są wykonywane i badań, które zleca dany lekarz orzecznik.

Skontaktuj się z nami

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniej szkoły lotniczej lub masz dodatkowe pytania, chętnie pomożemy.