Choć samoloty elektryczne są bardzo „czyste” to wciąż produkują co najmniej jeden rodzaj zanieczyszczeń: hałas. Nawet ta niedogodność może niedługo zniknąć.
Naukowcy z MIT z powodzeniem przetestowali jonowy samolot, który nie wykorzystuje żadnych ruchomych części. Szeroka na prawie 5 metrów maszyna utrzymuje się w powietrzu, ładując przewody pod napięciem rzędu 40 000V. Odbierają one ujemnie naładowane elektrony z cząsteczek powietrza, które są natychmiast przyciągane do ujemnych elektrod z tyłu samolotu. W ten sposób powstaje siła potrzebna do utrzymania pojazdu w powietrzu. Prototyp ma 5-metrowy rozstaw skrzydeł i waży ok. 2,5 kilograma.
Silniki jonowe były teoretycznie osiągalne od lat, ale rzeczywiste projekty zostały ograniczone do urządzeń, które unosiły się w pomieszczeniach. Przed tą technologią wciąż długa droga. Prototyp był w stanie przelecieć dystans ok. 60 metrów i wykorzystywał wiele elektrod, by wytworzyć wystarczającą siłę ciągu. Każda z dziesięciu prób zakończyła się sukcesem.
[Źródło: engadget.com;whatnext.pl ; grafika: MIT]
Facebook App ID required for facebook comments to work !